Informacja reklamowa Treść niniejszego komentarza ma wyłącznie cel marketingowy, nie stanowi umowy ani nie jest dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa, nie zawiera informacji wystarczających do podjęcia decyzji inwestycyjnej.
Oszczędzać na emeryturę można na różne sposoby, ale ponieważ są to „najważniejsze pieniądze świata”, to warto poszukać najbardziej efektywnego sposobu. A tym wydaje się być IKE oraz IKZE.
Indywidualne Konto Emerytalne oraz Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego to część obowiązującego w Polsce systemu emerytalnego, tak zwany drugi filar. Przystąpienie do niego jest dobrowolne, a mogą to zrobić osoby, które ukończyły szesnasty rok życia. Warto jednak pamiętać, że w wypadku „osób małoletnich”, między szesnastym a osiemnastym rokiem życia, jest to możliwe tylko w roku kalendarzowym, w którym uzyskują one dochody z umowy o pracę.
Oba te instrumenty pozwalają efektywnie oszczędzać pieniądze na czas po zakończeniu aktywności zawodowej, czyli zbudować sobie poduszkę finansową wspierającą wypłacaną przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych emeryturę. Odkładane w ten sposób pieniądze mogą pochodzić oczywiście z umowy o pracę, ale – w wypadku osób dorosłych – także z umów cywilno-prawnych bądź samozatrudnienia.
Indywidualne Konto Emerytalne
Każda osoba, która zdecyduje się założyć Indywidualne Konto Emerytalne samodzielnie wybiera produkty finansowe, które wykorzystuje do pomnażania swoich oszczędności. Mogą to być na przykład rachunek oszczędnościowy, akcje giełdowych spółek lub fundusze inwestycyjne. Niezależnie od tego, na który z tych instrumentów postawiliśmy, mamy prawo do skorzystania z ulg podatkowych dodatkowo zwiększających efektywność Indywidualnego Konta Emerytalnego.
Po osiągnięciu sześćdziesiątego roku życia wypłaty pieniędzy zgromadzonych w IKE są zwolnione z podatku dochodowego, czyli tak zwanego PIT-a. To samo dotyczy również osób, które nabyły prawa emerytalne i ukończyły 55 rok życia oraz spełniły poniższe warunki:
- dokonały wpłat na IKE co najmniej w 5 dowolnych latach kalendarzowych albo
- dokonały ponad połowy wartości wpłat nie później niż na 5 lat przed dniem złożenia przez oszczędzającego wniosku o dokonanie wypłaty; .
Jeśli będziemy chcieli skorzystać z tych pieniędzy wcześniej, to wówczas służby skarbowe obciążą nas podatkiem od zysków kapitałowych (19%).
Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego
Oszczędzając w IKZE również możemy korzystać z różnych instrumentów, a więc na przykład funduszy inwestycyjnych, akcji giełdowych i rachunków oszczędnościowych, ale w tym przypadku wpłaty dokonywane na konto podczas całego okresu oszczędnościowego są odliczane od podstawy opodatkowania. Dzięki temu można uzyskać zwrot nawet do 19% wpłaconych środków.
Pieniądze zgromadzone na Indywidualnym Koncie Zabezpieczenia Emerytalnego można wypłacać po ukończeniu sześćdziesięciu pięciu lat (pod warunkiem dokonywania wpłat przynajmniej przez pięć lat), a uzyskane w ten sposób pieniądze są objęte dziesięcioprocentowym podatkiem. Jeśli nie spełnimy tych warunków, czyli na przykład zdecydujemy się na wcześniejszą wypłatę, będziemy musieli zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych.
Zastrzeżenia prawne
Przedstawione powyżej informacje stanowią informację reklamową, mają charakter informacyjny, nie stanowią umowy ani nie są dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa. Nie są ofertą w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeksu Cywilnego. Zawarte w niniejszym dokumencie informacje nie stanowią usługi doradztwa finansowego, prawnego i podatkowego oraz nie należy ich traktować jako rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych. Caspar TFI informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego.
Caspar Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. działa na podstawie decyzji Komisji Nadzoru Finansowego.
Korzyściom wynikającym z inwestowania środków w jednostki uczestnictwa towarzyszą również ryzyka, takie jak: ryzyko nieosiągnięcia oczekiwanego zwrotu z inwestycji, wystąpienia okoliczności, na które uczestnik funduszu nie ma wpływu np. zmiany polityki inwestycyjnej czy połączenia lub likwidacji subfunduszu, a także ryzyko związane ze zmianami regulacji prawnych. Wśród ryzyk związanych z inwestowaniem należy zwrócić szczególną uwagę na ryzyka dotyczące polityki inwestycyjnej, w tym: rynkowe, walutowe, stóp procentowych, kredytowe, koncentracji, jak również rozliczenia oraz płynności lokat. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Ryzyko wykorzystania informacji zamieszczonych w niniejszym dokumencie, ponosi wyłącznie inwestor.